Neden Alüminyum

Alüminyum, hafif, yüksek dayanımlı, kolay şekillendirilebilen, korozyon dayanımı ve dekoratif görünüm için yüzey işlemler uygulanabilen bir metaldir. Tüm bu eşsiz özelliklerinden dolayı modern inşaat endüstrisi de dahil olmak üzere hemen hemen her alanda kullanılmaktadır. Mimari söz konusu olduğunda; evlerimizdeki veranda ve kapılardan en yüksek gökdelenlere kadar yapı sektörünün her aşamasında alüminyum ekstrüzyon profiller ve aksesuarlar karşımıza çıkmaktadır.

Alüminyum, içerdiği çeşitli özelliklerin optimum kombinasyonu nedeniyle modern endüstride en çok kullanılan metallerden biridir:

Hafiftir

Alüminyumun düşük yoğunluğu ve yüksek ağırlık/dayanım oranı, birçok endüstriyel uygulamada avantaj sağlar.

Dayanıklıdır

Alaşımlandırma ve uygun ısıl işlemler ile mekanik özellikleri Çelik ile karşılaştırılabilecek seviyeye ulaşabilir. Bu özelliği ile alüminyum; Otomotiv, Savunma ve Havacılık , Uzay, Makine imalatı vb. sektörler için vazgeçilmez hale gelmiştir.

Kolay Şekillendirilebilir

Alüminyum alaşımları; haddeleme, ekstrüzyon, dövme gibi soğuk ya da sıcak şekillendirme yöntemleri ile geniş yelpazede kesit üretimine olanak sağlar.

Kolay İşlenebilir

Alüminyum, alaşımlandırılarak yüksek performansta talaş kaldırma kabiliyetine sahip olur, özel alaşımlarının işlenebilirliği pirinç ile kesinlikle karşılaştırılabilir.

Uzun Ömürlüdür ve Aşınmaya Karşı Dirençlidir

Alüminyuma uygulanabilen anodik oksidasyon işlemleri ile doğal koruyucu oksit tabakası arttırılarak yüzey koruma sağlanabilir.

Elektrik ve Isıl İletkenliği Yükseltir

Alüminyum, elektrik ve elektronik uygulamalar için vazgeçilmez kılan mükemmel spesifik elektrik iletkenliğine sahiptir. Ayrıca, ısı iletiminin gerekli olduğu tüm uygulamalarda tercih edilebilir.

Toksik Değildir

Gıda endüstrisi tarafından gıda hazırlama ve koruma işlemlerinde büyük ölçüde kullanılan zehirli olmayan bir malzemedir.

Geri Dönüştürülebilir

Alüminyum, sınırlı enerji maliyetleri ile kolayca geri dönüştürülebilir.